2ea0c74468bc5932c4006acc1f5e3535

2018’e Veda: Dijital Medya Günlüğü

Yeni yıla girerken dijital dünyada kendisine tertemiz bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Yeni maceralara şimdiden hazır gibi görünürken, geçtiğimiz sene neler yaşamış eteğindeki taşları şöyle bir dökmeye geldik.

Like like like like like!

Sosyal medya kuşkusuz tozu dumana katan platform oldu. Gün geçmedi ki yeni gelen özellikleri sindirip bir diğerine geçebilelim! Instagram’da stickerlar yapıştırıldı, GIF’lerle eğlence tavan yaptı. Story’lere doyamadık. “Çektik çektik çektik!” ve bu girdap böylece devam etti. E haliyle bu iş en çok sevgili Influencer’lara yaradı. Reklamveren için de tertemiz bir kapı açıldı. “Al paranı göster ürünümü!” taktiği hayli işe yaradı ve dijital pazarlamada tahtı kapanlardan biri oldu. Instagram hikaye reklamları adını altın harflere kazıdı desek cuk oturur.

Bay Bay TV, Selam Netflix!

Televizyonların kabloları 3’lü prizde yer kalmayınca çat diye çekildi, vazgeçişler derinden üzdü.  Nasıl olsa artık o kadar da önemli değildi…

190’dan fazla ülkede 130 milyon üyesinin farklı türlerde ve dillerde diziler, belgeseller ve sinema filmleri izlediği dünyanın lider internet eğlence hizmeti’olan Netflix, dev yatırımlarla 2018’e damgasını vurdu.

Z Kuşağı Gümbür Gümbür

Dijital medyanın dinamiklerini belirleyen en önemli kitle kuşkusuz Z Kuşağı oldu. Hemen hemen tüm sektörlerde strateji planlarında başları çeken genç kuşak, 2019 yılında da aynı performansı gösterecek gibi duruyor.

Ey Gidi Twitter, sen bu hallere düşecek mecra mıydın?

2018’de köşesine çekilen; Instagram’ı kıskanan Facebook kadar Twitter da en büyük yıkımlarından birini yaşadı. Popülaritesinde düşüş yaşayan Twitter için 2019 yılında bir atılım bekleniyor. Küllerinden doğup yeniden ayağa kalkar mı dersiniz?

Hedef Kitle Daraldıkça Stratejiler de Detaylandı

Tabiri caizse iğne deliğinden ip sokarcasına detaylı planlamalar yapıldı, hedef kitle kavramı tamamen değişmeye başladı. İçerik pazarlamasında kilit nokta olan alıcıyı yönlendirme aşaması, 2018 yılında epey bir zorlandı. Tam da bu yüzden yeni stratejiler altın değerinde.

Video içerikler baş tacı

Etkileşim oranlarında %50’den fazla artış gösteren video-gif içerikler sosyal medya içeriklerinin en değerlisi. Statik görsellere oranla daha fazla ilgi çeken video içerikler ilk 3 saniyede sizi içine alabiliyorsa o iş olmuş demektir!

Instagram Shopping Sticker

Takıdan tekstile dekorasyon ürünlerinden çiçekliğe kadar birçok butik hizmet veren işletme Instagram’da yeniden can buldu. Bunların yanı sıra global ve yerli birçok büyük firma post üzerinde fiyat etiketlemesi yaparak kullanıcıları daha ürüne bakarken yakaladı ve internet sitesine yönlendirdi.