1280x850

A’dan Z’ye Tipografi

Tipografi biz tasarımcılar için vazgeçilmez bir sevgidir. Hatta bu sevgi bazen o kadar öteye gider ki bazı yazı karakterleri bizim için saplantı haline dönüşür örneğin; Helvetica!

Helvetica 1957’de İsviçreli tasarımcılar Max Miedinger ve Eduard Hoffmanntarafından tasarlandı, yalınlığı ve kolay okunurluğu sayesinde birçok alanda kullanıldı. Hatta zaman içerisinde öyle farklı bir yere sahip oldu ki 2007’de Gary Hustwit tarafından bir yazı karakteri hakkında bugüne kadar çekilen ilk uzun metrajlı belgesele bile konu oldu.

Helvetica’yı bir kenara bırakıp yazının ana konusu olan, tipografiye dönecek olursak. Kelimenin kökeni Yunanca “Typos” (form) ve “Graphia” (yazmak) kelimelerin birleşmesinden gelmektedir. Bu sebepten tipografi için bir yazı düzenleme ve tasarlamasanatı diyebiliriz.

Tipografinin gücünden bahsedersek. Bir grafik tasarımda öncelikli dikkat çeken özellik hangisidir? Kullanılan renk, görsel veya metin mi? Tabi ki hepsi. Fakat her tasarımın bize iletmek istediği bir mesaj vardır. Bu yüzden mesajı ileten en önemli iletişim aracı da metin yani tipografidir. Doğru konumlandırıldığında tipografinin ikna kabiliyeti çok yüksektir.

Oranlarla konuşursak eğer, tipografi tasarımın %95’ini oluşturur ve her türlü iletişim kanallarında kullanılır. Çevremizde yer alan yol işaretleri, reklam panoları ve ürün ambalajı, fiziksel dünyada tipografinin kullanıldığı bazı örneklerdir. Bir derginin veya gazetenin okunabilirliğini, bir web sitesine izlenebilirliğini, bir uygulamanın veya bir oyunun algılanmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

2 maddede tipografinin önemi

1. Karakterin duygusunun bize geçmesini sağlar

Karakter seçiminde yapacağınız tercih, tasarımın izleyici tarafından nasıl anlaşılacağına dair bir ip ucu verir ve onu etkiler. Öncelikle unutmayalım ki tasarlanan tüm yazı karakterinin bir duygusu vardır. Bu yüzden ciddi bir metnin duygusunu “Comic Sans” ile vermeniz pek değil. Konuya göre tercih ettiğiniz yazı karakterinin; boyutu, tipi tasarımın gücünü, ciddiyetini ve önem derecesini izleyiciye aktarma açısından önemlidir. Yazı tipleri tipografinin bir parçasıdır, ancak yeri geldiğinde tipografi yazı tiplerinin de ötesine geçer.

2. Algılama ve okuma üzerinde etkilidir

Doğru tipografi kullanımındaki altın kural, okuyucunun içeriğe odaklanmasına izin veren kolay algılanabilir yazı karakteri tercih edilmesinden geçer. Ne! Helvetica dediğinizi duyar gibiyim. Şaka şaka. Örneklendirme yaparsak. Bir basın bülteni düşünün ciddi bir duyuru yazısı. Bu yazıyı “Comic Sans” ile sarı bir zeminde ayrı ayrı renklerle yazdınız. Sizce okuyucu içeriğe odaklanabilir mi? Durumun ciddiyetini yansıtmayan bir yazı karakteri, yorucu bir arka plan ve çok fazla renk ne kadar kullanıcı dostu olabilir? İşte yine bu evrede tipografinin yalınlığı ve tasarımda kullanacağınız seçimler tasarımın mesajını aktarma açısından çok önemlidir.

 

Mükemmel tipografinin aşamaları

Tutarlılık

Tasarımda seçilen bir yazı karakterlerinin, harf aralığı (espas), okuma ve algılama açısından kritik öneme sahiptir. Yazı karakterinin kendi içerisindeki çeşitliliği de tutarlı olmalıdır. Bu çeşitliliği fontun ailesinden (bold, italik, condense vb) yaralanarak sağlayabilirsiniz. Tutarlı bir tipografi işinizin profesyonel görünmesini sağlar ve okuyucuların içeriğe odaklanmasını kolaylaştırır.

Hiyerarşi

Tasarımın önem sırayla okunmasını sağlamak önemlidir. Örneğin bir kitapta okuyucunun ilk gördüğü şey başlıktır, sonra yazarın adı, ardından bölümler ve daha sonra hikâye gelir. Bu yaratılan hiyerarşi, okuyucuyu bilinçli olarak yönlendirmeyi amaçlamıştır. Çoğu zaman da en çok satan yazarların kitap isimleri, yazarın adından daha büyük yazılır. Bu sayede tasarımcının tipografide tercih ettiği bu hiyerarşi kitabın hedef kitlesine ulaşmasını sağlar.

Hizalama

Hizalama ise tasarımda parçaların görünümünü birleştirmeye yardımcı olur. Sağa veya sola doğru hizalama yaparsanız parçaları izleyicinin daha kolay algılaması sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda daha güçlü bir kenar çizgisi yaratmış olursunuz. Ortalanmış hizalama ise genellikle acemice ve karmaşık bir görünüm verir.

Bir tasarım sürecinde tipografiyi sorgulamazsak, içeriğin duygusunu ve anlamını anlamamız mümkün olmaz. Tipografinin önemini ve nasıl kullanılması gerektiğine dair temel bir bakış açısına sahip olduğumuzda, etrafımızı daha doğru algılamaya başlarız. Etkili bir tipografi uzmanı olmak, sadece var olan kuralları uygulamaya değil, kıvrak bir zekaya da ihtiyaç duyar. Unutmayın sizi yakalayan tek şek tipografidir.

Bir Sonraki Yazı

Söz Uçar Görsel Kalır

Bir Önceki Yazı

Yazarlar, Dev Yeşil Bir Pudingtir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir