veri

Veri: Çağımızın bilgi anahtarı

Verinin öneminin arttığı günümüzde, artık neredeyse bir çok planımızı yaparken dahi verinin gücünden yararlanıyoruz. Örneğin; seyahate çıkmadan önce gitmek istediğimiz bölgedeki hava durumu tahminlerine bakıp seyahat planımızı buna göre organize edebiliyoruz.

Bu yazılımları o kadar aktif kullanır olduk ki artık şu konuşmaları da duyar olduk: “X’den bakma, orası çok sapıyor. Y’den bak yağış var dediler mi kesin yağıyor.

Hatta artık bilmediğimiz şehire giderken içimiz rahat bir şekilde yola çıkıyoruz. Çünkü cep telefonlarımıza kadar giren navigasyon uygulamaları ile trafik durumunu, gideceğimiz yere ne kadar sürede varacağımız hakkında yüksek tutarlılıkta tahminler elde edebiliyoruz.

Veriye dayalı bir aksiyon almak için illa teknolojinin de olmasına gerek yok. Örneğin; televizyon alırken bile aslında bütçemize göre, beğendiğimiz markalar, modeller arasından optimum satın almayı yapmak isteyebiliyoruz. Tabi optimum değil de maksimum fiyattan almak istediğimiz durumlar da olabilir. Bu ayrı bir makale konusu.

Çağımızın bilgi anahtarı “veri” sayesinde günlük yaşantımızın her anında içinde bulunduğumuz durumu, gelecekte gerçekleşmesi olası durumları analiz edip etkili kararlar verebilmek oldukça mümkün.  Aynı şekilde bir e-ticaret portalı, online pazaryeri için de elde edilen verilerin işlenmesi ve analiz edilmesi ile sağlıklı planlamalar yapılabilmesi mümkün. Çünkü doğru yapılandırılmış bir alt yapının ürettiği veriler kesinlikle yalan söylemez!

“Doğru yapılandırılmış altyapı” ne demek?

Kısaca bu kavramı veri analitiği süreçleri başlatılmadan atılması gereken sağlam adımlar şeklinde tanımlayabiliriz.

Bir e-ticaret portalına, online pazar yerine sahipseniz etkili ve doğru veri kaynaklarınız yoksa search trafiğiniz conversation’larınız, bir müşteri kazanmanın birim maliyeti gibi indikatörler hakkında sağlıklı ölçümleme yapamaz, bunun sonucunda da etkili kararlar alamazsınız. Order’larınızın tutulduğu veri tabanı tabloları düzensiz, CRM sisteminiz tam oturmamış, saha ve tele-satış ekibinizin yaptığı aksiyonlar onlarca excel dosyalarında duruyorsa portalınızdaki son kullanıcıların aksiyonlarını izleyebilmek için gerekli entegrasyonunuz yeterli düzeyde yapılmamış ise ve “nasıl olsa bir gün düzeltiriz” düşüncesiyle yola devam ederseniz, analitik süreçleri başlatmanızın, analistler, veri bilimcileri vb. istihdam etmenizin hiçbir anlamı olmaz.

Özetle; kendi dinamiklerinizin ve kendi sisteminizin, ürününüzün ürettiği verilerin tutarlı ve doğru olması gerekir ki analistler, veri bilimciler bu verileri kullanarak içinde bulunulan durumun fotoğrafını net bir şekilde çekebilsin, gelecekle ilgili çıkarsamalar yapabilsin.

Peki ne gibi çıkarsamalar yapılabilir ?

 • En çok hangi kanaldan trafik alınıyor?
 • Organik trafikteki bounce rate’ler ne durumda?
 • Hangi zaman diliminde yükselmiş, buna sebep olabilecek, bu durumu tetikleyebilecek yüksek korelasyona sahip indikatörler neler?
 • Paid trafikte conversation’lar ne durumda?
 • Azalma varsa sebebi ne?
 • Yanlış hedefleme mi yapılıyor?
 • Düzenlenen dijital pazarlama kampanyaları, satışları ne düzeyde etkiliyor?
 • Hangi ürünler, bölgeler, kategoriler vb. için kampanyalar düzenlenmeli?
 • Bu kampanyaların bütçesi ne olmalı?
 • Hangi ay ne kadar müşteri kazanıldı?
 • Üyelik tabanlı bir iş modeli var ise; churn rateler ne durumda?

Yukarıdaki liste sayfalarca uzayıp gidebilir. Tekrar altını çizmek gerekirse; büyük yatırımlar, zahmetli uğraşların sonucu ortaya çıkan ürününüzün, portalınızın, online pazar yerinizin gidişatını efektif bir şekilde takip etmenin tek yolu, analitik süreçlerin etkin bir şekilde işletilmesidir. Bu süreçler başlamadan önce de ürettiğiniz verinin tutarlılığı ve doğruluğunun sağlanması olmazsa olmazlar listesinin başında yer almaktadır.

Yalan söylemeyen verilerinizin; güzel şeyler söylediği, büyük başarılarla dolu günler sizlerle olsun.

Etiketler:
Ege Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden lisans ve yüksek lisans derecesine sahip olan Olgun, Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde Doktora öğrenimine devam etmektedir. Aynı zamanda da veri bilimci olarak profesyonel hayatını sürdürmektedir. İlgi alanları arasında, istatistiksel modelleme, makine öğrenmesi, dijital pazarlama yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir