kullanicilar-uygalamayı-neden-siler

Kullanıcı uygulamayı neden siler?

Büyük emeklerle ve hayallerle geliştirdiğimiz uygulamalarımızın indirilmeleri için neredeyse geliştirmeye harcadığımız kadar emek harcıyoruz. Uygulamaların indirilme sayıları önemlidir, ama bir o kadar önemli olan da uygulamaları indiren ve daha sonra uygulamayı silen kullanıcıların oranıdır. İndirme sayısı bir hedefse, silinme oranını düşük tutmak da önemli bir hedef olmalıdır.

Birkaç istatistik vererek konuyu detaylandıralım. Kullanıcılar indirdikleri uygulamaların sadece %10’unu telefonlarında tutuyorlar. Hatta yapılan bir ankete göre indirilen uygulamaların %83’ü, indirildikten hemen sonra siliniyor.

Kullanıcıları bir uygulamayı silmeye iten nedenleri bilmeden, silinme oranını düşürmek neredeyse imkansız. Kullanıcıların bir uygulamayı silmeye iten nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1 . Gereksiz Üye Girişi (Login) Zorunluluğu

Kullanıcının uygulamaya üye girişi yapması, bir uygulamanın başarılı olması için en önemli anahtarlardan biri. Üye girişi yapan kullanıcıdan iletişim bilgilerini aldığımız için daha sonra kullanıcıya ulaşma imkânımız olacak ve veri madenciliği yapıyorsak, üye bilgileri ile daha detaylı raporlar alabileceğiz.

Peki bir kullanıcı neden uygulamamıza login olsun? Neden bilgilerini bizimle paylaşsın?

Eğer kullanıcıya bir hizmet veya havuç vermeden kullanıcının uygulamamıza login olmasını zorunlu tutarsak, kullanıcıların büyük çoğunluğu başka uygulamalara gidecek ve uygulamamızı silecektir. Örneğin bir haber uygulaması yaptınız ve kullanıcılara farklı kaynaklardan güncel haberleri toparlayıp veriyorsunuz. Kullanıcının haberi okuması için login olmasını zorunlu tutarsanız kullanıcı uygulamanızı silecektir. Fakat uygulamanıza “haberi favorile” özelliği ekleyip, bunun için de login olmasını isterseniz kullanıcı bunu yadırgamaz, login olmak istemese bile uygulamanızı bu özellikten faydalanmadan kullanmaya devam eder.

2 . Sosyal Medya Entegre Üye Girişi Olmaması

Kullanıcılar artık her şeyi daha hızlı yapmak istiyor. Uzun uzun kayıt formu doldurmak yapmak isteyecekleri en son şey. Eğer uygulamamız bir kullanıcıyı kaydetmek için uzun bir formu doldurmasını istiyorsa ve başka bir yöntem sunmuyorsa, tekrar düşünmeli ve mutlaka kullanıcıların sosyal medya hesaplarından da login olabilmesini sağlamalıyız.

3 . Uygulamadan Beklenen Bir İşlevin Yerine Getirilmemesi

Kullanıcı uygulamamızı yüklüyorsa mutlaka uygulamamızdan bir beklentisi olduğu içindir. Kullanıcının beklentilerine cevap veremiyor ve mutlu edemiyorsak kullanıcı uygulamamızı neden kullansın ki?

Önemli bir not, uygulamanızın indirilmesi arttırmak için güzel bir tanıtım yazısı yazmak çok önemlidir ama bu yazıyı yazarken sunmadığınız bir hizmetin beklentisine kullanıcıyı sokmak da bir o kadar tehlikelidir. Tanıtım yazılarımız kararında janjanlı olmalıdır.

4 . Çok Fazla Konuda İzin İstenmesi

Bir haber uygulaması neden fotoğraflara erişme izni ister ki? Tam bir uygulama silme nedeni.

Veri madenciliği iyidir, hoştur, doğru yapılırsa karlıdır ama o da bir yere kadar. Kullanıcıdan çok fazla izin isterseniz, kullanıcı uygulamayı silecek ve bu yüzden hem kullanıcınızdan olacak hem de alabileceğiniz muhtemel kullanıcı bilgilerinden mahrum kalacaksınız.

5 . İtici veya Çok Fazla Push Notificationlar

Eğer LinkedIn değilseniz ve LinkedIn kadar push notification yolluyorsanız, o uygulama silinir. Kullanıcı iyi ihtimal notification iznini iptal edebilir ama bu sefer de kullanıcıya ulaştığımız en önemli kanaldan mahrum kalırız. Push Notification’larımızın sıklığını mutlaka iyice düşünmeli ve bir faydası olmayan notificationlar yollamamalıyız.

6 . Uygulama Boyutunun Çok Büyük Olması

Mobil cihazların bellek kapasiteleri büyüyor ama bunun yanında kullanıcıların indirdiği uygulama sayısı da artıyor. Uygulamamızın boyutunu mutlaka kontrol altında tutmalıyız. Uygulamamızın marketteki boyutunun yanında uygulama kullanıldıkça artan boyutu da önemlidir. Resimleri ve data’ları cachle’memiz uygulamayı hızlandırır ve fakat boyutunu da arttırır. Cache’lenen verileri neden cache’lediğimizi ve ne kadar cache ömrü verdiğimizi iyice planlamalı ve uygulama boyutunu arttırmaktan kaçınmalıyız.

7 . Uygulamanın Çok Pil Tüketmesi

Özellikle oyun uygulamalarında karşılaşılan bir durum. Mutlaka dikkat etmeniz gereken bir konu da pil tüketimi olmalıdır.

8 . Uygulamada Donmalar ve Hataların Olması

Kim yavaş çalışan veya sürekli hata veren bir uygulama kullanır ki? Uygulamamızı iyice ve farklı cihazlarda (özellikle android uygulamalar için) güzelce test etmeli ve daha sonra yayına göndermeliyiz.

9 . Rakip Uygulamaların Daha Başarılı Olması

Acımasız rekabet dünyası J. Kullanıcı ya bizim uygulamamızı beğenecek kullanacak ve rakibinkini silecek, ya da onunkini beğenecek ve bizimkini silecek. Bunu bilmeli ve rakip uygulamaların en sadık kullanıcısı olarak onların eklediği her yeni özelliğe hızlıca cevap verebilmeliyiz.

10 . Çok Fazla Reklam Gösterimi

Bir uygulama geliştirip emek vermişsek ve kullanıcıların kullanımına sunmuşsak, bu uygulamadan para kazanmak da isteriz. Gelir modellerinden biri de reklam gösterimidir. Bunu yaparken kullanıcıyı kaçırmamaya özen göstermeliyiz. 100 birim reklamı olan ama 100 kullanıcının kullandığı bir uygulamadansa 1 birim reklamı olan ama 10.000 kullanıcının aktif kullandığı bir uygulama emin olun size daha fazla reklam geliri getirecektir.

11 . Kullanıcı Deneyiminin Kötü Olması

Çok fazla söze gerek yok sanırım. Kim kullanmayı beceremediği veya gözünü kör eden bir uygulamayı cihazında tutar ki?

12 . Uygulamanın Güncellenmemesi

Uygulamanın güncellenmesi geliştiği ve yenilendiği anlamına gelir. Hem rakip uygulamaların yeni özelliklerine cevap vermek için hem de değişen kullanıcı tercihlerine ayak uydurabilmek için uygulamalarımızı planlı bir şekilde güncellemeli ve iyileştirmeliyiz.

 

Yukarıdaki 12 maddeye dikkat ederek uygulamanızı geliştirirseniz ve yönetirseniz, silinme rakamlarının düştüğünü gözlemleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Uygulamayı silmeyen ve kullanan kullanıcı da başka kullanıcıları davet edecek ve aslında bu yaklaşım uygulama indirilme sayınızı da arttıracaktır.

 

Etiketler:
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi MBA mezunu. 10 yılı aşkın süredir yazılım dünyasının içerisinde. Şu aralar mobil uygulamalar üzerinde çalışıyor ve Nişantaşı Üniversitesinde ders veriyor.
Bir Sonraki Yazı

Dönüşüm oranlarını doğru takip etmek

Bir Önceki Yazı

İlk adım: Kurumsal kimlik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir