sosyal-medyanin-gucu-adina

Sosyal Medya’nın Gücü Adına!

Gözümüzü açıyoruz Instagram, otobüse biniyoruz Facebook, sıkıldığımız bir arkadaş ortamında Twitter ve tabikii Instagram gece gezmeleri ile kapanış… Hayatımızın içine sızan, adım adım kaybolduğumuz dijital evren, koca bir lokmada yuttu bizi.

Dünya nüfusunun yüzde 43’ünü oluşturan sosyal medya kullanıcıları dur durak bilmeyen uygulamalara bağımlı. Modern çağın gerekliliği olsa gerek kendimizi nasıl hayal ediyorsak dışarıya karşı da öyle görünelim istiyoruz. İşin kötü tarafı ilk başlarda farkında olarak başladığınız bu serüven yavaş yavaş bir bataklığa dönüşüyor. Arada bir “Bunlar hep Amerika’nın oyunları!” serzenişlerimiz olmakla beraber sonrasında elden çok da bir şey gelmiyor. Tüm bunlara rağmen artıları da göz ardı edilmeyecek kadar fazla aslında. Kısacası sıkışıp kaldık desek yanlış olmaz.

Geniş bir kullanıcı sayısına sahip olan ve Facebook’la Twitter’ı sollayan fotoğraf / video paylaşım platformu Instagram, günlük hayatta iliklerimize kadar hissettiğimiz en popüler uygulama. Neredeyse günün yarısını ana sayfada kalan yarısını da ‘keşfet’ ve ‘takip ettiklerin’ kısmı ile geçirdiğimiz bir karadelik.

Durum böyleyken yalnızca kişilerin değil üreticilerin de gözdesi olmayı başaran Instagram zirveyi kolay kolay kaptıracak gibi görünmüyor. Artık küçük çocuklar bile yaptıkları takıları sokakta tezgâh açmak yerine bir Instagram hesabı açarak satmayı tercih ediyor mesela. Çünkü herkes burada! İster takı satın ister bir pastane olun isterseniz klima markası. Doğal olarak müşteriyi dükkanda aramak çok da akıl karı olmuyor artık. Üstelik işletme hesapları size istatistikleri sunuyor, ne kadar sürede hangi içerikle kaç insana ulaştığınızı bildiriyor vs vs… Yani nokta atışı yapmanız mümkün. E başka ne olacaktı değil mi? Tabi ki dijital evrilip yepyeni bir boyuta geçene kadar.

Artık pazarlamanın kol gezdiği, markaların vitrini haline gelen sosyal medyayı yalnızca kullanmanız bile sönük kalıyor. Trendleri takip etmek, doğru alıcıya doğru kanalla ulaşabilmek sanıldığından çok daha zor ve vakit alan bir iş. Bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl bir şekil alacak ve pazarlama yeni dünyasında kendini nasıl konumlandıracak?

Etiketler:
Bir Sonraki Yazı

Bu Tuttu Burdan Devam

Bir Önceki Yazı

Söz Uçar Görsel Kalır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir