sureli-icerik

2016’dan 2017’ye: Süreli içerik paylaşımı

Dijital pazarlama ve sosyal medya günümüzün çığ gibi büyüyen, popülaritesi gittikçe artan platformlar olarak karşımızda. We Are Social tarafından hazırlanan 2016 yılı İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri’ne göre Türkiye’de 79,14 milyon nüfustan 46,3 milyonu internete bağlanıyor ve bu kullanıcıların 42 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıyor.

Sosyal medya platformları; Facebook %32, WhatsApp %24, Facebook Messenger %20, Twitter %17 ve Instagram %16 oranında kullanılıyor. 2016 yılının trendleri, sosyal medya kullanım oranını arttırmışken 2017 yılında var olan trendlerin işlevliğinin artması söz konusu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla markalar da dijital dünyanın ve sosyal medyanın ganimetlerinden 2017 yılında da yararlanıyor olacaklar. Trendlere göz gezdirdiğimizde; son zamanlarda sıklıkla paylaşım yaptığımız süreli içerik paylaşımları ön planda.

Sosyal medyada süreli içerik paylaşımları, Snapchat ile başladı. Snapchat süreli içerikler başlatmış olsa da, aslen bize sağlamış olduğu eğlence amaçlı efektlerle mizah yaratmaktı. Bununla birlikte kullanıcılar tarafından Snapchat fazla sevilince Instagram Snapchat’e rakip olarak, Instagram Stories uygulamasıyla tam olarak süreli içerik paylaşımını gerçekleştirdi. Bu paylaşımlar insanların oluşturmuş oldukları fotoğraf albümlerini hafızalardan yavaş yavaş siliyor gibi gözüküyor. Anlık paylaşımların fotoğraf çekip editlemekten çok daha pratik olduğu göz önünde bulundurularak kullanıcıların gözüne girdi. Özellikle sosyal medyanın yeni trendi olan makyaj bloggerları ve kozmetik markaları için biçilmiş bir kaftan olduğu söz konusu. Bloggerlara tanıtılması amacıyla firmalar tarafından gönderilen ürünler kısa zaman içerisinde paylaşılmasıyla markanın satış politikasını desteklerken bloggerların da sosyal medya etkileşimlerini arttırıyor.

2017 yılının ilk 2 trendi arasında yer alan süreli içerik paylaşımı 2016’nın son dilimlerinde birçok marka tarafından da aktifleştirildi. İlerleyen günlerde tüm markaların içerik stratejileri arasında hız kesmeden yer alması ve yeni yıla damga vuran trend olarak gösterilmesi bekleniyor. Trendlere ayak uydurmak, kullanıcıların ağına girilmesi açısından önemli bir strateji olduğu kesin. Markanın itibarını güçlendirmesi, rakiplerinin önüne geçmesi ve pazar politikasını kuvvetlendirmesi açısından trendlerin takibinde olun ve markanıza entegre etmek için geç kalmayın.

İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Üniversite hayatında da ajans tozu yuttu. Eylül 2016'dan bu yana OctoStory'de Account Manager olarak görev yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir