android01

Uygulamanın desteklediği minimum Android versiyonu ne olmalı?

Bir önceki yazımızda geliştireceğimiz iOS projesinin destekleyeceği minimum iOS versiyonuna nasıl karar vermemiz üzerinde durmuştuk. Şimdi karar vermesi daha zor olan Android için aynı konuyu ele alalım.

Android kullanıcıları, iOS kullanıcıları kadar işletim sistemlerini güncelleme konusunda çevik değiller.

Google’ın yayınladığı istatistikleri incelediğimizde, kullanıcıların %97’sinin son 4 yıl içersinde yayınlanan Android versiyonlarını kullandığını görüyoruz (iOS için bu süre 2 yıl). Hatta kullanıcıların yaklaşık %12’si 4 sene önce yayınlanmış olan Android Jelly Bean (4.1-4.3.1 arası) versiyonunu kullanıyorlar. (İnceleme tarihi: 12.01.2017)

iOS için yaptığımız incelemenin aynısını Android için de yapalım ve mixpanel istatistiklerine bakalım. Bu yazının yazıldığı tarihteki istatistiklere bakarsak, aktif olarak uygulama kullanan kullanıcıların neredeyse tamamı son 4 yılda yayınlanmış olan Android versiyonlarını kullanıyorlar. Aktif kullanıcıların yaklaşık %8’i 4 sene önce yayınlanmış olan Android Jelly Bean versiyonunu kullanıyor.

Bu rakamların bize söylediğini özetlersek; hedef kitlemizin kullandığı işletim sistemi yelpazesi geniş ve en eski versiyonu kullanan kullanıcıların oranı da görmezden gelinecek değerin bir hayli üzerinde. İşin kötüsü; bir yıl sonra bu kullanıcıların oranındaki azalma, iOS eski versiyonlarındaki kadar istikrarlı olmayacak.

iOS için son iki ana sürümden eski versiyonları desteklemeyelim gibi bir kural ne yazık ki Android için geçerli olmuyor. Uygulamayı ilk geliştirirken veya güncelleme yaparken mutlaka güncel istatistikleri incelemek gerekiyor.

Unutmayın ne kadar çok versiyonu desteklemeye çalışırsanız, geliştirme ve bakım maliyetleriniz de bu doğrultuda artacaktır. Bundan dolayı Android uygulamalarını tasarlarken mutlaka versiyonların özelliklerini ve yeteneklerini çıkartmalı ve bu bilgiler ışığında kullanıcı deneyimi tasarlamalısınız.

Not : Android versiyonları ve yayınlanma tarihlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler:
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi MBA mezunu. 10 yılı aşkın süredir yazılım dünyasının içerisinde. Şu aralar mobil uygulamalar üzerinde çalışıyor ve Nişantaşı Üniversitesinde ders veriyor.
Bir Sonraki Yazı

Veri: Çağımızın bilgi anahtarı

Bir Önceki Yazı

Uygulamanın desteklediği minimum iOS versiyonu ne olmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir