y-kusagi

Y Kuşağını Durdurun!

Özellikle sosyal medya ve dijital kampanyalarda Y kuşağının akıl almaz hızlı tüketiminin içerisinde ilgisini çekmek oldukça zor. Bunun çözümü için yapılması gerekenleri naçizane derledim. Toplanın!

Y kuşağı, akıllı telefon kullanan, sürekli online olan bir kitle. Ciddiyetle bakılacak bu kitle, TUİK oranlarına göre Türkiye nüfusunun ortalama %25’ini kapsıyor. Dolayısıyla, dijital medya kullanımında da oldukça hızlılar. Bu hızdan dolayı da onların dikkatini çekmek markaların beklentilerini karşılayacak ve Y kuşağını tabiri caizse; durdurup baktıracak reklamlar hazırlamak oldukça zor. Tabi ki de imkânsız değil.

Ürün, hizmet ya da marka bilinilirliği için, sosyal medya ve/veya dijital platformlarda reklam bütçesi ayıran reklamverenimizden brief aldık diyelim. Yapılan sosyal medya araştırmalarında Y kuşağının %90’ı her gün online. Bu sürekli online kitleye ulaşmak için ise özellikle sosyal medya biçilmiş bir kaftan. Fakat yazının ana temasında da bahsettiğim gibi; tüm platformları çok hızlı tüketiyorlar.

Bu yüzden de onların ilgisini çekmek bir hayli zor. Dolayısıyla en önemli adımımız; hazırlayacağımız kampanyada, daha ilk adımda, ilk sahnede, ilk metinde onların hayatlarından bir kesite dokunmak gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bunları genel olarak ele alıp, Y kuşağını etkileyecek reklam kampanyasını oluşturmak için olmazsa olmazlarım var (hatta bu maddeler reklamın bütün alanlarında uygulayabilir);

  1. Az / öz konuşun: Özellikle Y kuşağı okumaya vakit ayırmayı pek tercih etmiyor. Kısa ve net olan bilgi arayışında. Reklamın hangi alanında hazırlık yapıyorsanız, özellikle dijital platformların hızlı tüketimini göz önünde bulundurarak, uzun cümleler kullanmadığınıza emin olun.
  2. Jenerasyon tasarımı: Alışılagelmiş sahne, kullanıcı arayüzü, mobil vb. tasarımlardan uzaklaşın. Sesleneceğiniz kitlenin türüne göre Retro, Modern, Minimal vb. tasarım felsefeleri ile dikkati görsel olarak da toplayın.
  3. Mizah kullanın: Tadında olacak seviyede güldürü unsuru taşıyan içerikler, hedef kitlenin her zaman ilgisini çekecektir. Özellikle Y kuşağının ekonomik kriz vb. sorun-sıkıntı yaşayan bir jenerasyon olduğunu düşünürsek; bari sen güldür yüzünü. 🙂
  4. Oyunlaştırarak aktarın: Yaratacağınız içeriğin türü, omurgasında bir oyunlaştırma stratejisi taşıyorsa eğer, kitlenin dikkatini devamlılık algısına çekerek daha takip edilesi bir kampanya yaratmış olursunuz. Özellikle dijital kampanyalarda bunları katma değerli içerik türüne oturtursanız, hızlı tüketim canavarı Y kuşağını tam olarak durdurmuş olursunuz.
  5. Kişiselleştirin ve filtrenizi daraltın: Yine özellikle dijital kampanyalar için oluşturacağınız kurgularda artık sadece ismini geçirmek yeterli olmuyor. İnsanlar artık onlara daha yakın ve samimi olmanızı bekliyorlar. Böylelikle hedef kitlesi araştırması yaparken, reklam amacınızı da ilgili kitlenizle daraltıp etiketlerseniz, nokta atışı yapmış olursunuz.

Bu maddeleri sektör, hedef kitle, ürün, KPI’lar vb. etiketler ile daha da çoğaltabiliriz tabi ki. Fakat bunlar mevcut düzenek gereği olmazsa olmaz dediklerim.

He bir de! Reklamverenin “ben merkezli brief”ini çöpe atıp, “marka merkezli brief” almış gibi davranın ve kreatif için kolları sıvayın. 🙂

Etiketler:
Reklamcılığa 2009 yılında sanat yönetmeni olarak başladı. 2013 yılında yeni nesil reklamcılığın öncülerinden Magnet20 ekibine katıldı. Burada Kariyet.net, Akçansa, Çimsa, Betonsa, Multinet, P&G, Wyhndam, Edenred gibi firmalara hizmet verdi. Daha sonra sektöre karşı cepheden bakabilmek için Zingat.com bünyesine dahil olarak Yaşam Skoru, Evimin Değeri, ZingatPRO gibi trendin öncüsü, dikkat çekici projelerde yer aldı. 2016 Ağustos itibariyle de OctoStory Dijital Reklam Ajansı’nın Kreatif Direktör ve Kurucu Ortağı olarak görev yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir