yazarlar-p

Yazarlar, Dev Yeşil Bir Pudingtir!

Bir zamanlar kitleye ulaşılabilirlik adına en kolay yol, televizyonlardı. Gelişen teknolojiyle beraber, günümüzün son trendlerinin yer aldığı ve kitleye ulaşımın hızlandığı bazı yollar var; sosyal medya ve internet. Artık hız ve etkili iletişim, beraberinde reklam üretim kanallarını da etkilemeye başladı. Metin yazarlığının yanında günümüzde popüler bir meslek alanı daha doğdu aslında, ‘’İçerik yazarı’’.

Evet ikisi de yazar. Ancak bu iki alanı birbiriyle bağlayan ve ayıran bazı özellikler var.

Metin yazarı, en kısa ve en vurucu kelimelerle bir ürünün reklamını yapma amacındadır. Bir fikrin doğmasına sebep olan kelimeleri ve başlıkları seçmek, çatıyı ve damarı ustalıkla yakalamak metin yazarlarının görevlerinden.

İçerik yazarlığında, bir ürünün doğrudan reklamının yapılması ilk amaçlardan değil aslında. Alıcıya bir ürünü satın alması için gereken sebepleri, göstermek ister. Özellikle ürünle alakalı kişiye organik yarar sağlayacak veriler toplamak, ürünü topluma sevdirmek, son trend hayat tarzlarıyla harmanlamak, bilgi vermek gibi amaçları var. Ürünün direk reklamını yapmaktan önce geliyor bu saydıklarım.

Sosyal medya, TV dünyasından daha ekonomik ve daha hızlı. Sosyal medya akışlarla ve anlık haberlerle kişilere ulaşır. TV’ler ise daha çok çalışma gerektiren ve uzun koşullarda hedef kitleye ulaşan bir misyona sahip. Yani Ali Twitter’a girdiğinde, takip ettiği e-ticaret sitesinde en sevdiği ayakkabının %70 indirimini gördüğü anda alışverişini yapmaya karar veriyor. Hatta hemen alıveriyor. Çünkü fazla hız en sevdiği ayakkabıyı kaçırmasına neden olabilir, dimi ama?

O yüzdendir ki içerik yazarları; haftalık, aylık planlar ve içeriklerle ilgi çekici konular üzerinde hedef kitleye ulaşmayı planlar. Bu konuda en sevdiğim, gıda markalarının içerikleri. Özellikle ürün kullanarak yapılan değişik tarifler, kesinlikle yemek konusunda kişilere oldukça vizyon katıyor. Ayrıca bir gıda reklamında, size avokadonun binlerce yararından bahsedebiliyorlar. Örneğin, bir süt reklamında avokadolu puding yapımı gerçekten insanı mutfağa götürüyor. Sonuçta o gün dev yeşil bir puding olmak istiyor insan!

Toplarsak, Metin Yazarlığında çarpıcılık ve nitelik önemli. O daha fazla kitleye seslenmez aslında. Hedef kitlesi bellidir zaten ve amacı onlara seslenmektir. Yazdığı metinler, görsel medyada yazılı ya da görüntülü, bazen case video şeklinde, bazen radyo ve yayınlar şeklinde gerçekleşir. Bu yüzden kelimeler az ve özenlidir. İzleyicinin gözünden görebilen son trend ‘’Dreamer’’dır onlar. İçerik yazarı sadece kendi kitlesine değil, her kitleye bilgi verir, ürünü sunar. Metin yazarı ise harekete geçirir ve pazarlar.

Şöyle bir gerçek var ama, ürün ve tüketici arasında bağ kuran metin yazarıyla, bu ürünü sosyal medyada tanıtan ve sunan içerik yazarı bir marka oluşturmak için aynı masaya otursalar, “kreatif nükleer patlama” yaşanabilir. 🙂

Bir Sonraki Yazı

A’dan Z’ye Tipografi

Bir Önceki Yazı

Y Kuşağını Durdurun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir